Bateriové články
V představách běžného člověka je často „baterie jako baterie“, jednoduchá věc, která je buď levnější nebo dražší, ale rozdíly nejsou tak podstatné.
Realita je ale naprosto opačná.
Zejména u masivnějších řešení, kde jsou z ekonomických důvodů kladené vysoké nároky na výkon, trvanlivost, stabilitu a spolehlivost.
Investice do baterie tvoří podstatnou část rozpočtu takového projektu a důsledky nevhodného výběru mohou přinést stejně tak podstatné ztráty.
Jak tedy vybrat bateriové články, které Vám přinesou ziskovost, ne ztrátu?
Existuje jen jedno řešení: rozsáhlé dlouhodobé testování v laboratorních podmínkách, simulujících různé reálné aplikace.
Pod názvem „lithiový bateriový článek“ se skrývá široká paleta výrobních technologií a odlišných chemických základů.
Jeden určitý typ bateriového článku, který je vhodný pro jeden typ aplikace, je zpravidla naprosto nevhodný pro jinou aplikaci. Ani když nese značku renomovaného výrobce.
Zde přichází ke slovu naše bateriová laboratoř. Pečlivé detailní testování mnoha parametrů bateriových článků různých konstrukcí od různých výrobců je konečná odpověď na každý projekt.
Jdeme dokonce tak daleko, že v případě selhání článku v laboratoři nebo v provozu jej zasíláme na univerzitní pracoviště k detailní analýze.
Z analytických dat, sbíraných po mnoho let, umíme určit ten správný bateriový článek pro Vaše řešení. A můžeme za něj dát ruku do ohně.
I sebelepší bateriový článek sebou nese z podstaty nevýhodu všech lithiových článků: nutnost dohledu a řízení (napětí, proud, teploty). Tento dohled je třeba řešit řídícím hardwarem, který neustále sleduje údaje o jednotlivých článcích/sériových větvích v baterii a na základě těchto údajů spravuje jejich parametry.
Zde se dozvíte více o tomto našem řídícím hardware.
A zde je ve zkratce něco více pro ty, které bateriové články zajímají blíže:
Chemie článků
Mezi nejběžnější chemie článků v současné době patří LFP (lithium-železo-fosfát), NMC (nikl-mangan-kobalt) a LTO (lithium-titanát). Každý druh chemie lithiového článku má specifické provozní vlastnosti, které ho předurčují pro specifickou aplikaci – například chemie LFP je díky vysoké bezpečnosti a nižším výkonnostním parametrům ideálním řešením pro domácí bateriová úložiště.
Tvary článků
Mezi nejběžnější tvary článků patří
- válečkové/cylindrické (podobné běžným domácím tužkovým článkům)
- prismatické (konstrukce článků připomínající cihličky)
- pytlíkové (články připomínající ploché hliníkové pytlíky zavakuované kávy)
Tvar článků má zásadní vliv na finální konstrukci modulu (baterie).